Plastik ve Sac Kalıp

Plastik kalıplara olan ihtiyaç her geçen gün artıyor. Bu artışa bağlı olarak talaşlı imalat ve fason işleri üretiminin doğru yapılması büyük önem arz ediyor. Konya CNC firması olarak talaşlı imalat ve fason işleri için sizlerin hizmetinizdeyiz. Bu alandaki üretim ihtiyaçlarınıza anında ve tek elden çözüm sunuyoruz. Alanında uzman ve deneyimli mühendislerimiz ve profesyonel teknisyenlerimiz ile beraber üretim süreci oldukça profesyonel şekilde tamamlanıyor. Profesyonel üretim hizmeti almak istiyorsanız markamız ile iletişime geçerek anında teklif alabilirsiniz. Onay vermeniz halinde anında üretime başlayabiliriz.

Sac Metal Kalıpçılığı Nedir?

Sac kalıp hayatın pek çok farklı alanında kullanılabiliyor. Sac metal kalıpçılığı ise sac metalin üretilmesi için parça üretilmesidir. Sac metal kalıpçılığı imalat sektörünün en önemli ve en çok ihtiyaç duyulan aşamalarından birisi olarak kabul ediliyor. Sac metal kalıpçılığı birçok farklı aşama barındırıyor. Meta üzerinde gerekli boşlukları oluşturma, metali bükme, ezme ya da metal pres işlemleri sac metal kalıpçılığında yapılan işlemler arasındadır.

Sac metal kalıpçılığında farklı stratejilerden yararlanılır. Yararlanacak stratejinin değişmesi üretilen malzemeye bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor. Bu bağlamda üretilecek malzemenin detayları ve kullanım alanları belirlenmeden üretim teknikleri net bir şekilde belirlenemiyor.

 

Metal Kalıp Nasıl Yapılır?

Metal kalıp yapma aşaması profesyonellik isteyen önemli bir süreçtir. Profesyonellik isteyen önemli bir süreç olarak kabul edildiği için sıfır hata payına önem veren, hızlı imalat işlemleri yapabilen işletmelerden yardım almak gerekiyor.

Metal kalıp için alanında uzman bir operatöre ihtiyaç vardır. Alanında uzman CNC operatörü modelleme ve çizim sürecine uygun olan metal kalıbı gerekli makineleri kullanarak oluşturur. Ancak CNC operatörünün kaliteli ürünler ortaya çıkarabilmesi için modelleme ve çizim sürecinin profesyonel bir şekilde yürütülmesi büyük önem arz ediyor. Modelleme ve çizim süresindeki olası hata metal kalıp üretim sürecini sekteye uğratabiliyor.

 

5 Aşamada Metal Kalıp Nasıl Yapılır?

 1. Metal kalıp oluşturma sürecine gereken özen gösterilmelidir. Bu sürece gereken özen gösterilmemesi halinde istenen kalıba sahip olunamayabiliyor. Metal kalıbı oluştururken ilk olarak ürünün tasarımının başarılı bir şekilde tamamlanması gerekiyor. 2D, 3D ya da CAD/CAM gibi farklı tekniklerle yapılan tasarım sayesinde teknik resimler çıkartılıp diğer aşamaya geçilebiliyor.
 2. Metal kalıp üretilirken ikinci aşama kalıbın prototip üretiminin üretilmesidir. Kalıbın prototipi üretilip gerekli birimlere gönderilir. Bu birimler prototipi detaylı olarak inceler. Gerekli incelemeler gerçekleştirilip onay verildikten sonra metal kalıbın seri üretimine geçiş yapılır.
 3. Metal kalıbın üçüncü aşaması seri üretim aşamasıdır. Seri üretim aşamasında metal kalıbın istenen şekilde olması için farklı üretim stratejilerden yararlanılabiliyor. Süreç içerisinde metal ve plastik enjeksiyon kalıbı kullanılabiliyor.
 4. Metal kalıp üretimindeki dördüncü aşama kalıp yapılacak çekirdek parçaların belirlenmesini kapsar. Bu parçaların belirlenmesi profesyonellik ister. Bu bağlamda çekirdek parçaların belirlenmesinde uzman bireyler görev alır.
 5. Bütün işlemler başarıyla tamamlandıktan sonra metal kalıp oluşturma aşamasının son basamağı olan parlatma aşamasına geçiş yapılır. Parlatma işleminin tamamlanmasıyla beraber üretilen kalıplar talep eden bireylere teslim edilir.

Metal Kalıp Elemanları Nelerdir?

Plastik kalıp ve metal kalıp elemanları aynı değildir. Bu bağlamda metal kalıp sürecinde farklı elemanlardan yararlanılıyor. Metal kalıp elemanları şu şekildedir:

 • Sütun kalıplar
 • Baskı kalıpları
 • Zımba kalıplar
 • Bükme kalıpları
 • Çekme kalıplar
 • Metal enjeksiyon

Metal kalıp elemanları oldukça çeşitlidir. Oldukça çeşitli olduğu için metal kalıp üretim sürecinde farklı ekipmanlardan yararlanılabiliyor. Hassas kalıplama işlemi için sütun kalıplardan yardım alınırken büyük kalıplar için baskı kalıplar kullanılabiliyor.

kalip
talasli imalat 6
kalip 1

Teklif Al

Ürün ve hizmetlerimizle ilgili teklif taleplerinizi bize aşağıdaki form yardımıyla iletebilirisniz. Size mümkün olan en kısa süre içerisinde dönüş yapacağız.

Teklif Formu