CNC Torna

Cnc Torna ile Üretim sektöründe, metal işleme alanında hizmetler sunan Konya cnc yüksek kalitede üretimler yaparak tüm talepleri karşılıyor. Bilgisayar destekli sayısal kontrol tezgahları olarak kullanılan torna tezgahları, kesici takımları ile dönen parça üzerinde talaş kaldırma yöntemiyle parça üretilmesini sağlıyor. Torna tezgahlarının bilgisayar destekli hale getirilmesi, fason ya da seri üretimlerin daha kolay yapılmasını sağlıyor.

Günümüzde, birçok sektörde kullanılan yedek parça ve çeşitli ürünlerin üretimi için imalat sanayisinin en önemli cihazları olarak kullanılıyor. İngilizce Computer Numerical Control (Cnc) olarak geliştirilen torna tezgahları ile tüm metal ürünler üzerinde talaş kaldırma ve delme gibi birçok işlemler yapılabiliyor. Kontrol ünitesi sayesinde, imalatı yapılmak istenen parçaların üç boyutlu çizimleri yükleniyor ve program kaydı yapılarak, makineye başlanan metallerin kesici takımlarla şekillendirilmesi sağlanıyor.

CNC torna tezgahı nedir? 

Cnc (Computer Numerical Control), takım tezgahları, özel bilgisayar programlarından ve çeşitli parçalardan oluşur. Bilgisayar destekli torna tezgahı olarak tanımlanır. İmalat sektöründe birçok parçanın seri üretimine ihtiyaç duyuluyor ve tüm parçaların aynı kalite üretilmesi gerekiyor. Torna tezgahlarında konvansiyonel yöntemlerle işlemler yapıldığında küçük farklılıklar ortaya çıkabiliyor.

Cnc torna tezgahlarında kullanılan bilgisayar program desteği sayesinde, tüm ayarlamalar yüksek hassasiyette yapılıyor ve işlemlerin otomatik olarak yapılması sağlanıyor. Torna tezgahının bilgisayar hafızasına kaydedilen ürün bilgileri, istenilen sayıda aynı kalitede üretimlerin yapılmasını sağlıyor. Torna tezgahlarının sahip olduğu gelişmiş sistemler sayesinde, üretim tasarım bilgilerinin çoğu hafızada saklanabiliyor ve ihtiyaç duyulduğunda kullanılabiliyor.

 

CNC torna tezgahı kısımları nelerdir?

Talaşlı imalat sektörünün en önemli cihazlarından olan torna tezgahları, günün şartlarına ve kullanılan teknolojiye göre geliştirilerek üretiliyor. Konya cnc olarak imalat sektörüne hizmet verebilmek için kullanılan yüksek teknolojiye sahip torna tezgahlarında bulunan bölümler şunlardır:

 • Kontrol ünitesi,
 • Gövde,
 • İş mili,
 • İş mili kontrol motoru,
 • Taşıyıcı kızaklar,
 • Hidrolik ünite,
 • Taret,
 • Ayna,
 • Talaş konveyörü,
 • Kesme sıvısı tankı,

Torna tezgahlarının tümünde bu bölümler yer alıyor ve makinenin büyüklük durumuna göre kısımların yapıları ve özellikleri de değişiyor. Kontrol ünitesi ekranı üzerinden bilgisayar programı kullanılabiliyor ve üretilecek parça bilgilerinin yüklenmesi, kaydedilmesi, üretim aşamasında gerekli kontrollerin yapılmasını sağlıyor.

CNC torna işlemi hakkında bilinmesi gerekenler

Torna tezgahları hakkında bilgi sahibi olanlar, hangi tür işlerin yapılabileceğini bilirler. Metal işleme sektöründe kullanılan cnc torna tezgahlarının tümünde iki eksen bulunuyor ve işlenecek parçanın boyu ve çapı üzerinde işlem yapılmasını sağlıyor. Tezgahta bulunan kesici parçaların kullanılabilmesi için Z ve X ekseni bulunuyor. Z ekseni, kesici takımların, aynaya başlanan metal parçanın boyuna işlenmesini sağlıyor. X eksenindeki kesici takımlar ise parçanın çapında işlenmesini sağlıyor. Metal işleme tezgahlarının tümünde, yapılacak işlem türüne göre farklı eksenler kullanılıyor.

Torna tezgahları hakkında bilinmesi gerekenlerden birisi, kontrol ünitesi tarafından, yapılacak işlerin teknik bilgilerinin hafızada saklanabiliyor olmasıdır. İmalat aşamasında, bilgisayar programı sayesinde gerekli tüm müdahaleler anında yapılabiliyor ve tasarım üzerinde istenilen değişiklikler yapılabiliyor.

 

Cnc Torna Tezgahında Ne Yapılır?

Bilgisayar program desteği ile kontrol edilebilen ve işlemler yapılabilen torna tezgahlarında, farklı sektörlerde ihtiyaç duyulan metal ve ahşap üretimler yapılabiliyor. Sert parçalar üzerinden talaş kaldırma yöntemi ile işlemler yapılmasını sağlayan torna tezgahlarında yapılabilen işlemler arasında şunlar yer alıyor:

 • Yüzey tornalama,
 • Dış ve iç yüzey, alın tornalama,
 • Kanal açma,
 • Delik delme,
 • Kılavuz çekme,
 • Diş açma,
 • Kesme işlemleri,

Talaş kaldırma yöntemi ile yapılabilecek işlemlerin birçoğu torna tezgahlarında yapılabiliyor. Bilgisayar programı sayesinde hassas üretimler yapılıyor ve ürün kalitesinin yüksek olması sağlanıyor.

talasli imalat 10
cnc torna 1
talasli imalat 5
cnctorna 1
talasli imalat 3

Teklif Al

Ürün ve hizmetlerimizle ilgili teklif taleplerinizi bize aşağıdaki form yardımıyla iletebilirisniz. Size mümkün olan en kısa süre içerisinde dönüş yapacağız.

Teklif Formu